Ana içeriğe atla

Enerji Tasarrufu Yöntemleri

Eğer kış aylarındaysanız evinizin sıcaklığını 1 derece düşürerek %5-7 yakıt tasarrufu sağlayabilirsiniz. Bunun için evinizi ısıtmaya belirli aralıklarla ara verebilir veya evinizi sürekli aynı ölçüde ısıtabilirsiniz. Akıllı kombiler bu konuda size fazlasıyla yardımcı olacaktır.
Evinizdeki kullandığınız ampulleri enerji tasarruflu olanlarla değiştirirseniz %80 enerji tasarrufu sağlayabilir elektrik faturası ödeme dönemlerinde rahat edebilirsiniz.
Evinizdeki beyaz eşyalarınız veya diğer elektrikleri ev aletlerinizi alırken A ve yukarı enerji tüketimli ürünler olmasına dikkat edin. Elinizde bu türde olmayan aletlerinizi ise bu ürünler ile değiştirerek %60’a varan tasarruf sağlayabilirsiniz. Unutmayın ki evinizdeki enerji tüketiminin %46’sını beyaz eşyalarınız tarafından oluşturulmaktadır.
Beyaz eşyalarınızı yenilemek de size enerji tasarrufu açısından fayda sağlayacaktır. Çünkü son yıllarda üretilen beyaz eşyalar on yıl öncesinde üretilen beyaz eşyalara göre %80 daha fazla enerji tasarrufu sağlamakta ve daha uzun ömürlü olmaktadırlar.
Eğer bulaşıklarınızı elde değil de bulaşık makinesinde yıkarsanız. Yıllık su tasarrufunuz 40 tona yakın olacaktır.
Yemek pişirirken tencereler ve tavalarda kapak kullanarak, fırın kullandığınızda kapağını açmayarak enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz.
Evinizde su kaçağı olan boruları tamir edin. Dişinizi fırçalarken ya da tıraş olurken kullanmadığınızda musluğu kapatın. Bunların hepsi, küçük önlemler gibi gözükebilir ama toplandığında çok büyük tasarruflar sağlamaktadır.
Daha kısa sürede duş alarak, yıllık su tüketiminizi %30 azaltabilirsiniz.
Televizyon, bilgisayar gibi elektronik cihazlarınızı stand-by konumunda bırakmak yerine tamamen kapatarak %5 elektrik tasarrufu elde edebilirsiniz. Üstelik bu yöntem cihazlarınızın ömrünü uzatacak ve ani elektrik kesilmelerinde oluşan voltaj yüksekliği tehlikesinden de cihazınızı koruyacaktır.

Unutmayın, evinizde sağlayacağınız sadece %10’luk bir enerji tasarrufu, 132 milyon doların ülkemizin ekonomisine geri kazandırılmasıdır.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Elektrik Faturası Nasıl Yatırılır

Elektrik Faturası Ödemek için bu seçenekleri kullanabilirsiniz.
Gişe: Elektrik dağıtım şirketiniz ile anlaşmalı bankaların hepsi gişeden ödeme imkânı tanımayabilir. Gişeden nakit ödemeyi tercih ediyorsanız anlaşmalı bankalar listesine önceden bakmanız sizin için faydalı olacaktır.
İnternet Bankacılığı: Elektrik dağıtım şirketiniz ile anlaşmalı olan tüm bankalar internet bankacılığını kullanarak fatura yatırma hizmeti vermektedir. Bu ödeme yöntemi, tercih ettiğiniz bankanın kendi sistemi üzerinden yapılmakta ve zaman kazandırıcı yönüyle birçok kişi tarafından tercih edilmektedir.
Otomatik Ödeme Talimatı İle:  Eğer elektrik dağıtım şirketiniz ile anlaşmalı bankalardan otomatik ödeme talimatı verirseniz her ay elektrik faturası ödeme derdine son vermiş olursunuz. Çünkü size otomatik ödeme talimatı hizmeti sunan bankalar, faturanızın günü geldiğinde, hesabınızdan otomatik olarak o faturanızı ödemektedirler.
PTT Şubeleri İle: Elektrik faturanızı, eğer elektrik dağıtım şirketiniz ile PTT’nin an…

Clk Akdeniz Fatura Ödeme

Evet Clk kurumları hakkında bilginiz vardır. Görevli tedarikçiler arasında en beğendiğim ve takdir ettiğim kurumlar arasında gelmektedir. Bu kuruma ait fatura ödeme işlemlerini internetten online yapabildiğiniz gibi anlaşmalı bankalar aracılığıyla da yapabileceksiniz. Kredi kartı ile clk akdeniz fatura ödeme işlemini nasıl yapacağınızı merak ediyorsanız bu işlemi artık online olarak internet üzerinden de yapabileceksiniz. Kredi kartı ile bu işlemi hemen gerçekleştirmek için aşağıda sizlerle paylaşacağım linke tıklayarak bu ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Clk akdeniz fatura ödeme işlemlerinizin tamamını bu menüden yapabilirsiniz. Elektrik faturası ödeme işlemlerinizin tamamı için kullanabileceğiniz sitemizden hemen siz de faydalanın